piątek, 23 listopada 2012

Kreta. Wąwóz Topolia. Nie żal się zgubić…

Topolia…oj to ładne…
Przepiękny wąwóz w zachodniej części Krety, tuż obok miejscowości… Topolia :). Wąwóz o długości 1,5 km i od 5 do 50 metrów szerokości naprawdę wzbudził mój zachwyt. Dnem Topolii płynie rzeka Tyflos, a ściany sięgające 300m metrów kryją liczne groty i jamy.Wzdłuż szlaku spotkać można drzewa oliwne, dzikie rośliny i piękne krzewy. Na końcu wąwozu mieści się jaskinia Agia Sofia. Grota ma niecałe 20 metrów wysokości i 75 szerokości oraz sporo, robiących wrażenie, stalagmitów i stalaktytów. A w jaskini został wybudowany niewielki kościółek, bardzo ważny dla mieszkańców. W kościele Agia Sofia znajduje się ikona, ponoć przywieziona przez Greków z Konstantynopola.Dzięki i do następnego!

18 komentarzy:

 1. WOW ale pięknie, no i ten kościółek.... ;) PS. Jak tam interes? :) Mam nadzieję, że dobrze się kręci :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na razie spokojniej, niestety listopad - grudzień są zawsze spokojniejsze. Ale już pojawiają się pytania o ofertę na lato 2013 :), więc jest dobrze :).
   Niebawem będzie też druga stronka, ale o tym Wam opowiem jak już będę miała bardziej precyzyjne plany :)

   Usuń
  2. A propos oferty na lato 2013 - jeśli będzie można mogłabym dostać ja na e-maila? Być może w przyszłym roku wreszcie zafundujemy sobie prawdziwe wakacje, więc chętnie bym ją przejrzała ;)

   Usuń
  3. Please, wyłącz weryfikację obrazkową.... ;)

   Usuń
  4. ach oczywiście :), zupełnie zapomniałam o tych obrazkach

   Usuń
  5. Olu z ogromną przyjemnością wyślę Ci ofertę :)

   Usuń
  6. Podwójnie dziękuję ;)

   Usuń
 2. Niesamowicie i pięknie jest w wąwozie. Grota też ciekawie się prezentuje. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo spodobał mi się ten wąwóz, jazda tam była niesamowita, wielki autokar, takiej sobie klasy, troszkę bujający się na boki i przepaść. Ja lubię takie chwile ale cisza zapadła ... :) A na miejscu już luz..

   Usuń
 3. Wąwozy są niesamowite. Ich potęga ukazuje, jak małymi istotami jesteśmy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie, w takich miejscach czuję, że jeden podmuch wiatru... Pamiętam jak byłam w słowackich górach podczas burzy...tam się można strachu najeść...nie miałam gdzie się ukryć, przetrwałam, ale bardzo mocno uświadomiłam sobie, że z naturą człowiek musi postępować pokornie :)

   Usuń
 4. Przepiękne, niesamowite widoki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, ślicznie, na żywo wygląda dużo lepiej, niestety też pogoda była taka sobie, w słoneczny dzień o pewnie robi większe wrażenie

   Usuń
 5. Ja też uwielbiam takie miejsca.. duża przestrzeń, cisza, ale nieco groźnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Olivia :)
   ja tez uwielbiam przestrzeń. Jakoś nie najlepiej czuję się w miejscach zaciśniętych, od razu sama się kurczę. I to, że jest groźnie też jest fajne :) chociaż łatwo tak oczywiście mówić po fakcie :)

   Usuń
 6. WOW :D Tylko tyle przychodzi mi na myśl w pierwszej chwili :) Bardzo lubię tego typu miejsca.. Mam nadzieję, że kiedyś odwiedzę Kretę i to wspaniałe miejsce również!

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Asia, mam wrażenie, że Kreta jest traktowana często po macoszemu, a to piękne, bardzo zróżnicowane miejsce. Góry, śliczne wybrzeża, wąwozy, laguny, polecam :)

   Usuń